Prechladnutie


Na hlavnú stránku
Na hlavnú stránku
Liečivé čaje
Krása s bylinkami
Herbáreň
Kalendár zberu
Bylinky v kuchyni
Odkazy
Zdroje

V odbdobí veľkých zmien v počasí sa nás občas príroda prekvapí svojimi vrtochmi a keď niesme na ňu dostatočne pripravený, môžeme kedykoľvek prechldnúť. Je to asi nejčastejší problém, ktorý môžeme väčšinou liečiť v domácich podmienkach. Našťastie nám tu naše babičky nechali osvedčené recepty na tento problém. V období jari a jesene, neraz aj v lete alebo v zime keď prechladneme, nemusíme ihneď bežať k lekárovi a nechať si predpisovať lieky, ktoré častím používaním ničia náš organizmus. Prírodné prostriedky nám môžu pomôcť za nižšiu cenu ako lieky. Ale aj prírodné prostriedky, aj leď sú "prírodné" môžu mať na nás vedľajšie účinky a v prípade zlého použitia spôsobiť aj ujmu na zdraví. Tu sú niektoré recepty, ktoré nám pomôžu pri prechladnutí:

Chronický kašeľ: Na uľahčenie vykašliavania hlienu, ktorý sa nám počas noci môže usadiť na pľúcach je tu niekoľko čajov:

  • Skorocelový čaj: 2 lyžičky listu skorocelu kopijovitého zalejeme štvrť litrom vriacej vody a lúhujeme 15 minút. Pijeme šálku viac razy do dňa.

  • Skorocelovo pľúcnikový čaj: Rovnaým dielom zmiešame vňaťe provosienkových a pľúcnikových kvetov, vňate veroniky lekárskej a skorocelových listov. 2 lyžice zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme lúhovať asi štvrť hodiny. Pijeme počas dňa po dúškoch.

  • Cibuľový sirup: (Pamätám sa ako som ho mal rád, keď mi ho mama pripravila :-) ). Necháme cukor postáť s čerstvo nasekanou cibuľou a pretlačiť cez gázu. Cibuľa si zachová pôvodný obsah vitamínu C. Užívame lyžicu sirupu každú hodinu.

    Dráždivý kašeľ:

  • Čaj zo šalvie a z materiny dúšky: Zmiešame 2 diely materiny dúšky a eulakiptových listov a 1 diel šalvie a bazových kvetov. Jednu lyžicu zalejeme šálkou vriacej vody a necháme asi 15 min. vylúhovať. Pijeme 6x denne 1 šálku.

    Zápal hrdla:

  • Nádržníkový čaj: 2 lyžičky nádržníka vzpriameného zalejeme štvrť litrom studenej vody privedieme do varu a necháme vylúhovať ešte asi 10 min. . Pijeme teplý počas dňa.

  • Rumančekový čaj: 2 lyžičky rumančeka kamilkového zalejeme 1/4 litra vriacej vody a necháme vylúhovať 15 minút. Pijeme osladené medom. Môže sa použiť aj ako kloktadlo. Pre leší účinok je dobré pridať aj lyžičku masla alebp ak máme bodliakového oleja.

  • Cesnak s citrónom: Dva strúčiky cesnaku roztlačíma a zmiešame so šťavou z jedného citróna a s 2 lyžicami olivového oleja. Používame 3x denne.

  • Šalviový čaj: Kvet šalvie a dubovej kôry zalejeme litrom studenej vodoy a privedieme do varu, lúhujeme 15 min. a scedíme cez gázu. je to výborné kloktadlo. Používame ho viac krát denne.

  • Dúškouvý čaj: 1 - 2 lyžičky zalejeme štvrť litrom vriacej vody a necháme lúhovať 15 min. . Pijeme vlažný 3 - 4 kr=at denne.

    Nádcha:

  • Éterické oleje: Éterické oleje uvoľňujú nosovú sliznicu, preto sú to veľmi vhodné domáce prostiredky proti nádche, ktorá je častým sprievodcom prchladnutia. Sú to oleje z eukaliptu, kosodreviny, mäty, levandule, rozmarínu, arniky, medovky a pod. . Pripravujú sa tak, že do nádoby sa nakvapkajú 4 - 5 kvapiek oleja, zalejú sa litorm horúcej vody. Hlavu dáme nad nádobu a prikryjeme si ju osuškou. Tento rituál opakujeme 2 - 3x denne. Môžeme využiť aj zvhlčovač vzduchu, alebo nakvapkať na látku a dať na vyhrievacie teleso (radiátor).

  • Jablčníkový elixír: 10g lablčníkovej vňate, 30g feniklových semienok, 15g echynacei a 15g plešivca dvojdomého. 3 lyžice tohto elixíra varíme asi 5 minút v litri bieleho vína a scedíme. Pijeme teplý, musíme zabezpečiť, aby si udržal teplotu. Môžeme si ho osladiť medom. Dospalí užívajú počas dňa, deti do 6 rokov niekoľkokrát denne po jednej lyžičku a deti do 12 rokov jednu lyžicu.

  • Fenilo - kôprová inhalácia: Zmiešame 20g sušenej vňate fenikla a 80g sušeného kôpra. Jendnu lyžicu rozložíme rovnomerne na plochu a dáme do vyhriatej rúry na 250°C. Keď začína černať, vyberieme a vdýchneme výpary. Zlaepšenie by sa malo objaviť po 24 hodinách.

    Horúčka: Horúčka je prirodzenou obranou organizmu pred votrelcami. Netreba ju hneď zo začiatku zražovať liekmi, ale keď už prekročí 39° mala by sa vyhľadať pomoc lekára. Najmä u detí je veľmi nebezpečná a môže spôsobiť aj trvalé poškodsenie mozgu. Ososobne by som radšej vyhľadal lekára, ako by som sa ju pokúšal zrážať sám. Aj tak je tu recept, ktoré vám môžu pomôcť pred tým, ako vyhľadáte lekára.

  • Čaj z vŕbovej kôry: Tento čaj má silne potopudné účinky. Postupne zmiešavame anízové plody, lipové a bazové kvety, rozmarínu rovnakým dielom (20g) a potom pridáme 1 lyžicu najemno posekanej vŕbovej kôry. Jednu lyžicu tejto čajoviny zalejeme šálkou vriecej vody, a necháme lúhovať 1/4 hodiny. Scedíme a môžeme osladiť. Pijeme 2 až 3 krát denne, po dúškoch. Radšej ostávame stále v posteli. Po prepotení pyžama je treba ho vymeniť za suché.

  • Pomôcť môžu aj studené zábaly.